Athletics

Alumni Athletes

Alumni Athletes

List of 2 items.

  • Alumni Athletes

    The Walker School is very proud of its rich tradition in sports and preparing student-athletes for college. Below is a list of the Walker graduates that have gone on to participate in college athletics.
    *Denotes member of Walker's Hall of Fame

    Class of 1982
    *Susan BargoBasketball, softballMercer
    Class of 1985
    *Andy HightSoccerTennessee Wesleyan
    Class of 1987
    Hank ManningSoccerDuke
    Class of 1988
    Mark JansenSkiing, pistolMIT
    Class of 1990
    *David WolfSoccerCollege of Charleston
    Michael StrimbanTennisCollege of Charleston
    Class of 1991
    Craig BaskinTennisClemson
    Class of 1992
    Paul WhiteTennisWofford
    *David SinclairSoccerFurman
    Paul TezzaSoccerCollege of Charleston
    Class of 1994
    *Brad BrownSoccerFurman
    Blake BuchananBasketballPresbyterian College
    *Aaron StrimbanTennisVirginia
    Class of 1995
    Court ParkerSoccerElon
    Rob ThompsonBasketballRhodes 
    Class of 1996
    Stuart FlemingWrestlingAir Force Academy
    *Leslie MeelerBasketballErskine
     Heather (Bertoli) RyanCheerleadingRollins College
    Class of 1997
    Josh DuthieBasketballSamford
    Myckey McNuttSoccerChicago
    Class of 1998
    Eric TubbsBasketballFlorida A & M
    *Damien BartonBaseballFlorida A & M
    *Mene DemestihasSoccerOglethorpe
    *C.J. SteffenSoccerUniversity of North Carolina
    Class of 1999
    Ryan LenahanWrestling/SoccerSouthern Virginia
    Brooke HusseyVolleyballAgnes Scott College
    Mary Elizabeth VoylesCheerleadingBerry College
    Class of 2000
    *Chris RodriguesWrestlingUNC/University of Michigan
    Drew VabulasBaseball, FootballAugsburg College
    *Alexandra SmithTennisUniversity of Georgia
    Jared McMahanBaseballOglethorpe University
    Chris TantonBaseballBerry College
    Class of 2001
    Andrew KownBaseballGeorgia Tech
    Leigh HarperEquestrianUniversity of Georgia
    *Troy SteffenSoccerGardner Webb
    *Chuck PerrinTennisNorthwestern University
    Louis EvansTrackTrinity
    *Susie CoilBasketballGeorgia Tech
    Jill MassieSoccerAgnes Scott College
    Class of 2002
    *Rip WarrenBaseballUniversity of Georgia
    Anthony BellBaseballHigh Point University
    *Anna Hairston KennedySoftballGeorgia Southern
    Rachel HeimCross Country, trackGeorgia Tech
    Class of 2003
    Beth WadeSoccerMiddle Tennesse State
    *Candace JonesSoftballGeorgia State University
    *Rachel BartonVolleyballGeorgetown
    Zac WrightBaseballDelaware/Georgia State
    *Eric SuttleBaseballGeorgia State University
    Justin TelotteBaseballUniversity of Alabama-Birmingham
    *Jerry LoganBasketballGordon College
    Shannon MaSwimmingGeorge Washington University
    *Will ThorburnSwimmingUniversity of Georgia
    Rachel BerkowitzEquestrianUniversity of Georgia
    *Megan AlpernBasketballBerry College
    Anna CookeRowingCollege of Charleston
    Stephanie RadbillCrewGeorgia Tech
    Sydney FlinnSoccerGeorgia College & State University
    Beau WoodsBasketballMarion Military Institute
    Jackie SmithGymnasticsAuburn
    Class of 2004
    Meg HammockEquestrianSweet Briar College
    Kirsten SchumyTrackCollege of Charleston
    Jason RodzikTrackRose - Hulman
    *Bynum JaegerFootballFurman
    *Mary Elizabeth Newton TekeskySoccerVirginia Tech
    Jason SuwayTennisBucknell
    Sterling EvansTrackYale
    Class of 2005
    Lexie RittenbergSoccerDavidson
    Ali RittenbergSoccerDavidson
    Stephen GibbonsFootballAuburn
    Emily LaneCrewColumbia University
    *Piper BroderickCross Country, TrackUniversity of Alabama
    *Maria NiarchosBasketballCarson Newman College
    *Matt HayesGolfFurman
    Katy ViningCompetition CheerleadingUniversity of Georgia
    Casey GaetanoBasketballEmory
    Class of 2006
    Brian BerkowitzBaseballPrinceton
    Harry StubelBaseballWestern Kentucky
    Joel ByarsFootballMaryville College
    Maddie CookeRowingCollege of Charleston
    *David HaleBaseballPrinceton
    *Michael LocandroTennisBirmingham Southern
    *Chase NeinkenSoccerUniversity of Virginia
    *Stacey ReichTennisLehigh University
    Class of 2007
    Emily SpurlockCrewGeorgia Tech
    Meredith SteinmetzTrackKennesaw State
    Nick SchulzFootballWake Forest
    Darryl OvertonFootballAlabama State
    Doug PerrinTennisDePaul
    Chelsey BinkleyGymnasticsBrown University
    Hope JohnsonField HockeyUniversity of the South
    Class of 2008
    Nick GabaSoccerCase Western University
    Rafi BerriosSoccerMars Hill
    Matthew PriceBaseballVirginia Tech
    Helen AlveyDivingUniversity of South Carolina
    Nicole HimebaughSoccerWooster
    Matt SkesavageCrewMiami (Ohio)
    Owen WorleyFootballRhodes College
    Nick ThompsonFootballUS Merchant Marine Academy
    Casey ErnstesTennis/TrackWashington and Lee University
    Class of 2009
    John HerinaSprint footballWest Point
    Drew OnkenSwimmingDavidson
    Conner DeebelBaseballAir Force Academy
    Tyler CollinsBaseballMillsaps
    Will MaxwellBaseballRice
    *Sydney GrantTennisRichmond
    Alan CampbellSwimming, BaseballBerry
    Jordan SmithSoccerVermont
    Taylor SpearSoccerOglethorpe
    Class of 2010
    Ryan Brush   BaseballPresbyterian 
    Ryan WojiechowskiBaseballButler
    Kannon PriceBaseballCharleston
    Stephen MooreBaseballNaval Academy
    *Caroline Brashier   Basketball, TennisLaGrange
    Davis FederFootballBrown
    Scott WilsonFootballRhodes
    Evie KytanSoccerWofford
    Lauren SkesavageSoccerUMASS
    *Nicole LocandroSoccerGeorgia
    *Chris LocandroSoccerColgate/Ga. State
    Ben StegmanSoccerNorth Ga. College
    *Katherine OudinTennisFurman
    Archer McFallTennisColgate
    Annie Turner   CheerleadingKentucky
    Melanie Davis   SoftballCovenant College
    Class of 2011
    Justin MinickFootballSamford
    Jackson BentleySoccerAppalachian State
    Paige Himebaugh SoccerTennessee Tech
    Branden JohnsonFootballMaryville
    Jacob Walker   BaseballSewanee
    Chris OhmstedeBaseballFurman
    Alec DiamondBaseballBelmont
    *Max SimsTrackUniversity of Rochester
    *Derek OnkenSwimmingUniversity of Georgia
    Class of 2012
    James ClementsBaseballGeorgia State
    Alex BahrBaseballTusculum College in TN
    Dillon Swaggerty BaseballLincoln Memorial University in TN
    Wesley CalkinsBaseballRochester Institute of Technology in NY
    Josh Lammert  FootballBirmingham Southern College in AL
    Ansley PairCheerleadingWofford in SC
    John Michael BuschTennisLSU
    Walker ChastainSoccerReinhardt University
    Class of 2013
    Mike RamsayFootballDuke
    Evan KasianFootballBirmingham Southern College in AL
    Mitchell Boylan Sprint FootballWest Point (Army)
    Britt McCurdyCheerleadingWofford in SC
    Colin Mitchell   FootballMercer University
    Christopher GrahamLacrosseFontbonne University in St. Louis
    Derrick BrownTennisUT Chattanooga
    Sarah Syrop Softball   Brown University
    Class of 2014
    Gavin Crouch BaseballChatthoochee Valley
    Cameron BloebaumBaseballCentral Alabama/Carson Newman
    Karmin ShuteTrackBirmingham Southern
    Josh Reini   CrewUniversity of Georgia
    Gabi ChampionCheerleadingWofford
    Jumana MastersTennisAgnes Scott
    Class of 2015
    Jonathan HsuGolf Lehigh University 
    James PittingerBaseballEmory
    Katlin SegerSoftballBerry College
    Class of 2016
    Robert BakerBasketballHarvard
    Max RowanFootballFlorida Tech
    Katie BuschTennisCase Western Reserve
    Blake WhitingBaseball
    Florence Darlington Technical College
    Alex WatkinsBaseballChattanooga State 
    Class of 2017
    Paul GrazziniBaseballGordon College
    Jack JonesBaseballThe College of Wooster
    Alec YeaneySoccerVassar
    Clay JonesTennis
    Berry College
    River SmithSoccerBelmont
    Kendall BakerSoccer
    Kennesaw State University
    Holland MartinVolleyballAugusta College
  • Hall of Fame

    Athlete, ClassSport(s)Induction Year
    Susan Bargo, 1982Softball, basketball2006
    Andy Hight, 1985Basketball, soccer2007
    Brian Wolf, 1987Basketball, soccer2009
    David Sinclair, 1990Basketball, soccer2007
    David Wolf, 1990Soccer2006
    Brad Brown, 1994Soccer2006
    Aaron Strimban, 1994Tennis2009
    McKinley Johnson, 1996Wrestling2007
    Brad Koster, 1996Basketball2007
    Leslie Meeler, 1996Basketball2006
    Damien Barton, 1998Baseball2012
    C J Steffen, 1998Soccer2004
    Mene Demestihas, 1998Wrestling, soccer2007
    John Asalone, 1999Wrestling2006
    Kris Conrad, 1999Wrestling2007
    Alexandra Smith, 2000Tennis2006
    Chris Rodrigues, 2000Wrestling2000
    Kevin Conrad, 2001Wrestling2006
    Troy Steffen, 2001Soccer, track2006
    Susie Coil, 2001Basketball, track2007
    Chuck Perrin, 2001Tennis2007
    Anna Hairston Kennedy, 2002Softball2007
    Rip Warren, 2002Baseball2007
    Jerry Logan, 2003Basketball2008
    Candace Jones, 2003Softball2008
    Rachel Barton, 2003Volleyball2008
    Will Thorburn, 2003Swimming2008
    Josh Pike, 2003Basketball, football, baseball2008
    Megan Alpern, 2003Basketball2009
    Eric Suttle, 2003Baseball2010
    Mary Elizabeth Newton Tekesky, 2004Soccer2009
    Bynum Jaeger, 2004Football, basketball2010
    Maria Niarchos, 2005Volleyball, basketball2010
    Piper Broderick, 2005Cross Country, Track   2010
    Matt Hayes, 2005   Golf2011
    Michael Locandro 2006Tennis2012
    Chase Neinken, 2006Soccer2011
    Stacy Reich, 2006Tennis2011
    David Hale, 2006Baseball2011
    Gary Blohm, Coach Soccer 2015 
    Barry Foy, Coach Basketball, Tennis 2015 
    Jan Steffen, CoachCheerleading, Tennis2015
    Sydney Grant, 2009Tennis2016
    Caroline Brashier, 2010Basketball, Tennis2016
    Nicole Locandro, 2010Soccer2016
    Chris Locandro, 2010Cross Country, Soccer2016
    Katherine Oudin, 2010Tennis2016 
    Max Sims, 2011Basketball, Track2016
    Derek Onken, 2011Swimming2016


    Qualifications     Nominees must have exhibited excellence in their academic and personal lives during and after their Walker School years. Service to Walker School will be taken into consideration.   Nominees must have achieved a significant level of success in high school in their respective sport as determined by the Committee. Outstanding athletic achievement after high school will be considered. Athletes need to have attended Walker for at least 3 years.
  • Main Campus

    700 Cobb Parkway North
    Marietta, GA 30062
    770.427.2689
  • Primary School

    830 Damar Road
    Marietta, GA 30062
    770.427.2689
The Walker School is a private, co-ed day school offering opportunities in academics, arts, and athletics for preschool, elementary, middle, and high school students in Metro Atlanta.