Athletics

Championships

Championships

Walker’s Athletic Department has had an impressive run of success since the high school was founded in 1977. 48 Walker teams have advanced to the state finals, with 28 teams winning championships.  27 student-athletes have claimed individual state titles. Walker teams have also  competed for 123 area and region championships, winning 69 titles. 

List of 5 items.

  • Team State Championships

    YearSport
    1988Boys Fall Soccer
    1991Boys Fall Soccer
    1992Boys Tennis
    1995Boys Fall Soccer
    1996Boys Fall Soccer
    1997Boys Fall Soccer
    1998Girls Tennis
    1998Wrestling
    1999Girls Tennis
    1999Boys Fall Soccer
    2001Baseball
    2001Softball
    2002Baseball
    2003Girls Soccer
    2003Girls Tennis
    2004Boys Tennis
    2005Girls Tennis
    2007Girls Tennis
    2008Girls Tennis
    2008Boys Soccer
    2008Girls Soccer
    2009Girls Soccer
    2010Boys Tennis
    2010Girls Soccer
    2011Boys Soccer
    2013Boys Tennis
    2013Girls Tennis
    2018Girls Tennis
  • State Tournament Runners-Up

    YearSport
    1985Boys Fall Soccer
    1988Boys Fall Soccer
    1988Boys Tennis
    1990Boys Tennis
    1990Boys Fall Soccer
    1991Boys Tennis
    1994Boys Tennis
    1998Boys Tennis
    1999Wrestling
    2003Boys Soccer
    2004Boys Soccer
    2004Girls Tennis
    2006Boys Tennis
    2007Boys Tennis
    2007Girls Soccer
    2009Boys Tennis
    2009Girls Tennis
    2010Girls Tennis
    2012Volleyball
    2017Boys Soccer
  • Individual State Championships

    YearAthleteSport
    1992Aaron StrimbanTennis
    1997Chris RodriguesWrestling (103 lbs)
    1998Chris RodriguesWrestling (112 lbs)
    1998John AsaloneWrestling (125 lbs)
    1998Mene DemestihasWrestling (189 lbs)
    1999Kevin ConradWrestling (103 lbs)
    1999Chris RodriguesWrestling (119 lbs)
    1999John AsaloneWrestling (130 lbs)
    2000Kevin ConradWrestling (112 lbs)
    2000Chris RodriguesWrestling (130 lbs)
    2001Kevin ConradWrestling (112 lbs)
    2001Chris ArjonaWrestling (125 lbs)
    2002Piper BroderickTrack (3200 meters)
    2003Will ThorburnSwimming (200 IM and 100 Backstroke)
    2004Arturo HolmesWrestling (135 lbs)
    2006Arturo HolmesWrestling (135 lbs)
    2007Ann SanguansriTrack (Pole Vault)
    2007Helen AlveyDiving
    2008Helen AlveyDiving
    2011Dereck OnkenSwimming (200 IM)
    2011Alec DiamondWrestling (152 lbs)
    2014Collier MiddletonTrack (100M Hurdles)
    2014William SchubertWrestling (152 lbs)
    2015Collier MiddletonTrack (100M Hurdles)
    2016Tyra PooleTrack (400 m)
  • Area/Region Championships

    YearSport
    1988Boys Tennis
    1989Girls Tennis
    1992Boys Tennis
    1997Wrestling
    1997Boys Basketball
    1997Girls Tennis
    1998Volleyball
    1998Wrestling
    1998Girls Tennis
    1999Girls Soccer
    1999Girls Tennis
    2000Girls Soccer
    2000Softball
    2000Volleyball
    2000Girls Cross Country
    2000Boys Cross Country
    2001Girls Soccer
    2001Volleyball
    2001Wrestling
    2001Girls Tennis
    2001Boys Tennis
    2002Volleyball
    2002Baseball
    2002Girls Tennis
    2002Golf
    2003Girls Soccer
    2003Boys Soccer
    2003Girls Tennis
    2004Girls Soccer
    2004Girls Tennis
    2004Volleyball
    2005Competition Cheer
    2005Volleyball
    2005Girls Tennis
    2006Volleyball
    2006Boys Tennis
    2007Girls Soccer
    2007Girls Tennis
    2008Competition Cheer
    2008Girls Tennis
    2008Girls Soccer
    2008Boys Soccer
    2009Boys Tennis
    2010Baseball
    2010Girls Soccer
    2010Boys Soccer
    2011Volleyball
    2011Boys Tennis
    2012Volleyball
    2012Football
    2013Volleyball
    2013Boys Tennis
    2014Girls Soccer
    2014Golf
    2014Volleyball
    2015Girls Tennis
    2015Girls Soccer
    2016Girls Tennis
    2016Girls Soccer
    2016Boys Soccer
    2017Girls Soccer
    2017Girls Tennis
    2018Girls Soccer
    2018Girls Tennis
    2018Boys Tennis
  • Area/Region Runners-Up

    YearSport
    1981Softball
    1983Boys Tennis
    1985Boys Tennis
    1987Boys Golf
    1988Girls Basketball
    1989Boys Tennis
    1990Boys Tennis
    1993Boys Tennis
    1994Boys Tennis
    1994Cross Country
    1995Volleyball
    1996Girls Tennis
    1999Softball
    1999Volleyball
    1999Wrestling
    2000Boys Tennis
    2001Baseball
    2001Girls Cross Country
    2001Volleyball
    2002Boys Basketball
    2003Boys Basketball
    2003Boys Golf
    2003Boys Tennis
    2003Volleyball
    2004Boys Basketball
    2004Boys Soccer
    2004Competition Cheer
    2005Boys Golf
    2005Boys Soccer
    2005Girls Soccer
    2006Competition Cheer
    2006Girls Golf
    2006Girls Tennis
    2007Boys Soccer
    2007Boys Tennis
    2007Competition Cheer
    2009Baseball
    2009Competition Cheer
    2009Girls Basketball
    2010Girls Tennis
    2012Baseball
    2012Boys Golf
    2012Boys Tennis
    2013Boys Golf
    2013Boys Tennis
    2013Girls Track
    2014Girls Track
    2015Girls Track
    2016Baseball
    2016Boys Tennis
    2016Volleyball
    2017Volleyball
    2017Boys Soccer
  • Main Campus

    700 Cobb Parkway North
    Marietta, GA 30062
    770.427.2689
  • Primary School

    830 Damar Road
    Marietta, GA 30062
    770.427.2689
The Walker School is a private, co-ed day school offering opportunities in academics, arts, and athletics for preschool, elementary, middle, and high school students in Metro Atlanta.