Alumni Athletes

The Walker School is very proud of its rich tradition in sports and preparing student-athletes for college. Below is a list of the Walker graduates that have gone on to participate in college athletics.

*Denotes member of Walker's Hall of Fame

Class of 1982
*Susan Bargo Basketball, softball Mercer
Class of 1985
*Andy Hight Soccer Tennessee Wesleyan
Class of 1987
Hank Manning Soccer Duke
Class of 1988
Mark Jansen Skiing, pistol MIT
Class of 1990
*David Wolf Soccer College of Charleston
Michael Strimban Tennis College of Charleston
Class of 1991
Craig Baskin Tennis Clemson
Class of 1992
Paul White Tennis Wofford
*David Sinclair Soccer Furman
Paul Tezza Soccer College of Charleston
Class of 1994
*Brad Brown Soccer Furman
Blake Buchanan Basketball Presbyterian College
*Aaron Strimban Tennis Virginia
Class of 1995
Court Parker Soccer Elon
Rob Thompson Basketball Rhodes 
Class of 1996
Stuart Fleming Wrestling Air Force Academy
*Leslie Meeler Basketball Erskine
 Heather (Bertoli) Ryan Cheerleading Rollins College
Class of 1997
Josh Duthie Basketball Samford
Myckey McNutt Soccer Chicago
Class of 1998
Eric Tubbs Basketball Florida A & M
*Damien Barton Baseball Florida A & M
*Mene Demestihas Soccer Oglethorpe
*C.J. Steffen Soccer University of North Carolina
Class of 1999
Ryan Lenahan Wrestling/Soccer Southern Virginia
Brooke Hussey Volleyball Agnes Scott College
Mary Elizabeth Voyles Cheerleading Berry College
Class of 2000
*Chris Rodrigues Wrestling UNC/University of Michigan
Drew Vabulas Baseball, Football Augsburg College
*Alexandra Smith Tennis University of Georgia
Jared McMahan Baseball Oglethorpe University
Chris Tanton Baseball Berry College
Class of 2001
Andrew Kown Baseball Georgia Tech
Leigh Harper Equestrian University of Georgia
*Troy Steffen Soccer Gardner Webb
*Chuck Perrin Tennis Northwestern University
Louis Evans Track Trinity
*Susie Coil Basketball Georgia Tech
Jill Massie Soccer Agnes Scott College
Class of 2002
*Rip Warren Baseball University of Georgia
Anthony Bell Baseball High Point University
*Anna Hairston Kennedy Softball Georgia Southern
Rachel Heim Cross Country, track Georgia Tech
Class of 2003
Beth Wade Soccer Middle Tennesse State
*Candace Jones Softball Georgia State University
*Rachel Barton Volleyball Georgetown
Zac Wright Baseball Delaware/Georgia State
*Eric Suttle Baseball Georgia State University
Justin Telotte Baseball University of Alabama-Birmingham
*Jerry Logan Basketball Gordon College
Shannon Ma Swimming George Washington University
*Will Thorburn Swimming University of Georgia
Rachel Berkowitz Equestrian University of Georgia
*Megan Alpern Basketball Berry College
Anna Cooke Rowing College of Charleston
Stephanie Radbill Crew Georgia Tech
Sydney Flinn Soccer Georgia College & State University
Beau Woods Basketball Marion Military Institute
Jackie Smith Gymnastics Auburn
Class of 2004
Meg Hammock Equestrian Sweet Briar College
Kirsten Schumy Track College of Charleston
Jason Rodzik Track Rose - Hulman
*Bynum Jaeger Football Furman
*Mary Elizabeth Newton Tekesky Soccer Virginia Tech
Jason Suway Tennis Bucknell
Sterling Evans Track Yale
Class of 2005
Lexie Rittenberg Soccer Davidson
Ali Rittenberg Soccer Davidson
Stephen Gibbons Football Auburn
Emily Lane Crew Columbia University
*Piper Broderick Cross Country, Track University of Alabama
*Maria Niarchos Basketball Carson Newman College
*Matt Hayes Golf Furman
Katy Vining Competition Cheerleading University of Georgia
Casey Gaetano Basketball Emory
Class of 2006
Brian Berkowitz Baseball Princeton
Harry Stubel Baseball Western Kentucky
Joel Byars Football Maryville College
Maddie Cooke Rowing College of Charleston
*David Hale Baseball Princeton
*Michael Locandro Tennis Birmingham Southern
*Chase Neinken Soccer University of Virginia
*Stacey Reich Tennis Lehigh University
Class of 2007
Emily Spurlock Crew Georgia Tech
Meredith Steinmetz Track Kennesaw State
Nick Schulz Football Wake Forest
Darryl Overton Football Alabama State
Doug Perrin Tennis DePaul
Chelsey Binkley Gymnastics Brown University
Hope Johnson Field Hockey University of the South
Class of 2008
Nick Gaba Soccer Case Western University
Rafi Berrios Soccer Mars Hill
Matthew Price Baseball Virginia Tech
Helen Alvey Diving University of South Carolina
Nicole Himebaugh Soccer Wooster
Matt Skesavage Crew Miami (Ohio)
Owen Worley Football Rhodes College
Nick Thompson Football US Merchant Marine Academy
Casey Ernstes Tennis/Track Washington and Lee University
Class of 2009
John Herina Sprint football West Point
Drew Onken Swimming Davidson
Conner Deebel Baseball Air Force Academy
Tyler Collins Baseball Millsaps
Will Maxwell Baseball Rice
*Sydney Grant Tennis Richmond
Alan Campbell Swimming, Baseball Berry
Jordan Smith Soccer Vermont
Taylor Spear Soccer Oglethorpe
Class of 2010
Ryan Brush    Baseball Presbyterian 
Ryan Wojiechowski Baseball Butler
Kannon Price Baseball Charleston
Stephen Moore Baseball Naval Academy
*Caroline Brashier    Basketball, Tennis LaGrange
Davis Feder Football Brown
Scott Wilson Football Rhodes
Evie Kytan Soccer Wofford
Lauren Skesavage Soccer UMASS
*Nicole Locandro Soccer Georgia
*Chris Locandro Soccer Colgate/Ga. State
Ben Stegman Soccer North Ga. College
*Katherine Oudin Tennis Furman
Archer McFall Tennis Colgate
Annie Turner    Cheerleading Kentucky
Melanie Davis    Softball Covenant College
Class of 2011
Justin Minick Football Samford
Jackson Bentley Soccer Appalachian State
Paige Himebaugh  Soccer Tennessee Tech
Branden Johnson Football Maryville
Jacob Walker    Baseball Sewanee
Chris Ohmstede Baseball Furman
Alec Diamond Baseball Belmont
*Max Sims Track University of Rochester
*Derek Onken Swimming University of Georgia
Class of 2012
James Clements Baseball Georgia State
Alex Bahr Baseball Tusculum College in TN
Dillon Swaggerty  Baseball Lincoln Memorial University in TN
Wesley Calkins Baseball Rochester Institute of Technology in NY
Josh Lammert   Football Birmingham Southern College in AL
Ansley Pair Cheerleading Wofford in SC
John Michael Busch Tennis LSU
Walker Chastain Soccer Reinhardt University

Class of 2013
Mike Ramsay Football Duke
Evan Kasian Football Birmingham Southern College in AL
Mitchell Boylan  Sprint Football West Point (Army)
Britt McCurdy Cheerleading Wofford in SC
Colin Mitchell    Football Mercer University
Christopher Graham Lacrosse Fontbonne University in St. Louis
Derrick Brown Tennis UT Chattanooga
Sarah Syrop  Softball    Brown University
Class of 2014
Gavin Crouch  Baseball Chatthoochee Valley
Cameron Bloebaum Baseball Central Alabama
Karmin Shute Track Birmingham Southern
Josh Reini    Crew University of Georgia
Gabi Champion  Cheerleading  Wofford
Jumana Masters Tennis Agnes Scott

Class of 2015
 Jonathan Hsu Golf  Lehigh University 
 James Pittinger Baseball Emory
 Katlin Seger Softball  Berry College
Class of 2016
Robert Baker Basketball Harvard
Max Rowan Football Florida Tech
Katie Busch Tennis Case Western Reserve
Blake Whiting Baseball
Florence Darlington Technical College
Alex Watkins Baseball Chattanooga State